Blisko 160 uczniów Szkoły Podstawowej w Grojcu przystąpiło dziś w południe do próby pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji oddechowo - krążeniowej przez jak największą ilość osób. Próba odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji „Ratujemy i Uczymy Ratować" (RUR), której pomysłodawcą jest ...
Blisko 160 uczniów Szkoły Podstawowej w Grojcu przystąpiło dziś w południe do próby pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji oddechowo - krążeniowej przez jak największą ilość osób. Próba odbyła się w ramach ogólnopolskiej akcji „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR), której pomysłodawcą jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Jak nam powiedziała nauczycielka Małgorzata Chwierut, szkoła w Grojcu już po raz trzeci wzięła udział w ogólnopolskiej próbie bicia rekordu. Datę wybrano nieprzypadkowo, bowiem to właśnie dziś, 16 października, obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.
Już wcześniej uczniowie klas I - III szkoły w Grojcu zostali zapoznani ze sposobami udzielania pierwszej pomocy. Mieli także możliwość ćwiczeń praktycznych z użyciem fantomów.
Akcja rozpoczęła się punktualnie o godz. 12 i trwała pół godziny. Wszyscy bez wyjątku uczestnicy z wielkim zaangażowaniem pracowali na fantomach.
Nad poprawnością ćwiczeń czuwały przeszkolone przez Fundację WOŚP instruktorki: Krystyna Jaromin, Małgorzata Semik, Małgorzata Żurawska i wspomniana już Małgorzata Chwierut.
Do akcji czynnie przyłączyli się wójt Albert Bartosz i jego zastępca Mirosław Smolarek oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grojcu.
Sternik naszej gminy zwracając się tuż przed rozpoczęciem próby do jej uczestników, powiedział, iż ma nadzieję, że nigdy tej wiedzy nie będą musieli wykorzystać w praktyce.
– Jednakże gdyby stało się inaczej, dzięki tym umiejętnościom możecie przyczynić się do uratowania najwyższej wartości, czyli ludzkiego życia – podkreślił Albert Bartosz, dodając, że jest bardzo dumny z uczniów grojeckiej placówki.
Po zakończeniu akcji pierwszoklasiści otrzymali „Apteczki Małego Ratownika”, przekazane przez Fundację WOŚP. Pozostałe klasy otrzymały je pod koniec zeszłego roku szkolnego.
Dotychczasowy rekord został ustanowiony w 2013. Wówczas zapracowało nań 83 111 osób z 1131 instytucji.
Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” (RUR) prowadzony jest nieprzerwanie przez WOŚP od kwietnia 2006 roku. Polega on na wprowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.
Do tej pory Programem zostało objętych 26 893 nauczycieli z 12 160 szkół. Stanowi to 91 proc. wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Ponad 2 miliony dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy!
Szkoły podstawowe przystąpiły do Programu dobrowolnie, a Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała im bezpłatnie ponad 65 tys. fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne niezbędne materiały dydaktyczne.
Oprócz tego WOŚP zrealizował szkolenia dla nauczycieli, aby pomóc im w przygotowaniu się do prowadzenia zajęć z dziećmi. Orkiestra dba o ciągłość prowadzenia Programu – współpracując z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. Cały czas prowadzi szkolenia dla nauczycieli i przekazujemy potrzebne dla kontynuacji Programu materiały. Dzięki tej wspólnej inicjatywie ponad 2 mln dzieci zna zasady pierwszej pomocy! Dzięki Fundacji WOŚP w Polsce nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej jest powszechna, bezpłatna i dostępna dla wszystkich dzieci.