– Jest to historyczna chwila w naszej gminie – powiedział zastępca wójta Mirosław Smolarek witając gości przybyłych na inaugurację działalności Fundacji Rozwoju Oświaty, Polityki Społecznej, Sportu i Kultury (FROPSSiK). Podczas uroczystości, która odbyła się w ...
– Jest to historyczna chwila w naszej gminie – powiedział zastępca wójta Mirosław Smolarek witając gości przybyłych na inaugurację działalności Fundacji Rozwoju Oświaty, Polityki Społecznej, Sportu i Kultury (FROPSSiK). Podczas uroczystości, która odbyła się w piątek 30 października w Domu Ludowym w Grojcu, uhonorowano osoby, bez których fundacja by nie powstała.
Mirosław Smolarek przypomniał zebranym, że pomysłodawcą powstania fundacji jest wójt Albert Bartosz. FROPSSiK stawia sobie ambitne cele. Chce prowadzić wszechstronną działalność na rzecz rozwoju Gminy Oświęcim i wspierania jej mieszkańców, pozyskiwać środki unijne na różnorodne projekty. Oprócz celów zawartych w nazwie organizacji, w kręgu jej zainteresowań są także szeroko pojęte działania na rzecz rozwoju gospodarczego i promocji lokalnej przedsiębiorczości.
Narodziny fundacji powitało wielu gości. Obecny był burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Klęczar wraz z małżonką. Naszemu wójtowi towarzyszyła żona Monika, która stoi na czele Fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy. Na uroczystości stawili się radni z przewodniczącym rady gminy Piotrem Śreniawskim na czele, sołtysi, urzędnicy, duchowni, dyrektorzy gminnych jednostek, strażacy ochotnicy, gospodynie, działacze sportowi, reprezentanci organizacji społecznych funkcjonujących w naszej gminie.
Pojawili się także przedsiębiorcy i artyści, zarówno z naszej gminy, jak i spoza niej, którzy wsparli nowo powstałą fundację. Z rąk wójta i prezes fundacji Beaty Smolarek odebrali Certyfikaty Dobroczynności.
Są to:
- Łukasz Dziędziel - Firma OMAG
- Michał Dębowski - Zakład Usług Budowlanych „Dębowski”
- Krzysztof Wysogląd - Firma „Konkret”
- Piotr Rosner - P.U.H. ROSNER
- Piotr Folga, Sławomir Płonka, Jerzy Tatoń - Firma Enel Projekt
- Zbigniew Kowalski - Firma KOMABUD
- Jerzy Mazur – Firma KOMABUD
- Miłosz Biczak - Usługi Budowlane „Miłosz”
- Krzysztof Kubiczek - Szkółka drzew i krzewów ozdobnych Kubiczek.
- Ryszard Tekieli – akustyk, nagłośnieniowiec
- Zespół PM2 Collective
- Małgorzata Matusiak – Prezes Zarządu ABS Banku Spółdzielczego.
Gorącymi oklaskami powitano członków rady fundacji i jej zarząd. W skład rady weszli: Anna Krawczyk (specjalistka od pisania projektów unijnych), Beata Łakomy (nauczyciel w przedszkolu w Zaborzu), Przemysław Jelonek (strażak zawodowy i prezes OSP w Brzezince), Tomasz Klęczar (pracownik UG Oświęcim).
Z kolei zarząd fundacji tworzą: prezes Beata Smolarek (nauczyciel języka angielskiego w SP w Grojcu), wiceprezes Anna Fajfer (główny specjalista ds. rozwoju gospodarczego i projektów strategicznych w UG Oświęcim) i wiceprezes Arkadiusz Kuwik (sołtys Stawów Monowskich, społecznik).
– To są ludzie, którzy poświęcają swój wolny czas dla wspólnego dobra, dla wszystkich, którzy tego potrzebują, otrzymując w zamian uśmiech i uścisk dłoni. I dobre słowo – podkreślił Mirosław Smolarek. – Warto zapamiętać ich twarze. To ludzie, do których warto się zwrócić jeśli będziecie mieć państwo jakieś pomysły czy problemy. Na pewno nie odmówią pomocy.
Prezes FROPSSiK-a Beata Smolarek w swoim przemówieniu powiedziała, że aby móc się cieszyć dzisiejszą inauguracją, potrzebna była żmudna praca wielu osób.
– Szczególne podziękowania kieruję do Ani Fajfer i Tomka Klęczara, którzy przez ostatnie miesiące poświęcili wiele swojego czasu na rzecz fundacji, wkładając w to wiele wysiłku i serca – wyznała.
Podziękowała także wielu innym osobom za udzielone cenne rady i za pomoc, zarówno merytoryczną, jak i finansową, dzięki którym FROPSSiK mógł wystartować.
Beata Smolarek specjalne słowa podziękowania skierowała do dwóch osób - wójta Alberta Bartosza i prezesa OMAG-u Łukasza Dziędziela. Pierwszy z nich nakreślił wizję fundacji, drugi był jej fundatorem.
– Obiecujemy, że nie zmarnujemy ani złotówki. Co więcej, ja już wiem, że uda nam się te środki pomnożyć, nie tylko poprzez zbiórki publiczne, jak ta dzisiejsza, ale także przez pozyskiwanie środków zewnętrznych w różnego rodzaju projektach i konkursach – zapewniła pani prezes, po czym zaprosiła oby panów na scenę.
– Mniej więcej sześć lat temu zakładałem Fundację Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy. Zewsząd słyszałem: „daj sobie spokój, to nie ma sensu”, „to się nie uda w Oświęcimiu”, „to nie ma racji bytu”. No i to „nic” to ponad 20 dzieciaków, na których leczenie zebraliśmy blisko pół miliona złotych! – powiedział wyraźnie wzruszony Albert Bartosz. – Oprócz wsparcia finansowego tworzymy naszą społeczność MOWP, rodzinę, w której wszyscy dobrze się czują. Kiedy zostałem wójtem Gminy Oświęcim, postanowiłem przenieść swoje doświadczenia na grunt tejże gminy.
– Liczę na to, że uda nam się zrobić jeszcze więcej. Dziękuję wszystkim tym, którzy formalnie, jak i nieformalnie są związani z fundacją, często kosztem czasu dla rodziny i bliskich. Gwarantuję, że warto. Praca społeczna na rzecz gminy naprawdę nadaje życiu zupełnie inny wymiar i sens – dodał włodarz.
Albert Bartosz podziękował prezesowi OMAG-u za wsparcie tej, jak i innych inicjatyw w naszej gminie.
– Warto wspierać tego typu inicjatywy, więc jeśli mogłem pomóc, tak też uczyniłem. Teraz wszystko w waszych rękach. Życzę samych sukcesów – tymi słowami prezes OMAG-u Łukasz Dziędziel zwrócił się do członków FROPSSiK-a.
Podczas imprezy trwała zbiórka publiczna na zakup nowych komputerów dla Szkoły Podstawowej w Grojcu. Przeprowadzono także aukcję, w trakcie której za obraz 10-letniej Wiktorii Wójcik, uzdolnionej plastycznie uczennicy grojeckiej podstawówki, wylicytowano 700 zł! Łącznie zbiórka przyniosła dochód w wysokości 2889,96 zł, jednakże wiele kolejnych osób zadeklarowało chęć wpłat na konto fundacji.
Próbkę swoich nieprzeciętnych możliwości Wiktoria zaprezentowała od razu, wyczarowując na papierze w ciągu dosłownie kilku minut pięknego konia. Tę tworzoną na oczach wszystkich pracę podarowała prezesowi Łukaszowi Dziędzielowi.
Natomiast wspomniana licytowana praca ostatecznie trafiła do rąk przedsiębiorcy Michała Dębowskiego, choć do ostatniej chwili cenę podbijali inni, w tym m.in. wójt Bartosz, radny Paweł Jezierski i prezes OMAG-u Łukasz Dziędziel.
Przed publicznością wystąpiły trzy utalentowane muzycznie uczennice z miejscowej podstawówki. Aleksandra Pędrys zaśpiewała piosnekę pt. „Eldorado”, Klaudia Darżynkiewicz utwór pt. „Szkolny Rock and Roll”, Patrycja Jurecka piosenkę pt. „Żyj do przodu”.
Po występie dziewcząt na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, zespół PM2 Collective. Grupę tworzą artyści grający muzykę country w nowoczesnym stylu. Muzycy wystąpili za darmo. Podkreślili, że czują się „ojcami chrzestnymi” FROPSSiK-a i obiecali jego dalsze wsparcie.