Lokalni przedsiębiorcy kluczem do sukcesu Gminy Oświęcim

O możliwościach i sposobach pozyskania funduszy unijnych przez lokalnych przedsiębiorców w obecnej perspektywie dyskutowano 1 grudnia na konferencji zorganizowanej z inicjatywy wójta Gminy Oświęcim Alberta Bartosza w Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej. Wzięło w niej udział ...


O możliwościach i sposobach pozyskania funduszy unijnych przez lokalnych przedsiębiorców w obecnej perspektywie dyskutowano 1 grudnia na konferencji zorganizowanej z inicjatywy wójta Gminy Oświęcim Alberta Bartosza w Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej. Wzięło w niej udział blisko 70 osób.

Spotkanie w CBMZ, które swoim patronatem objął (obecny także na sali)  starosta oświęcimski Zbigniew Starzec, wypełniły głównie wystąpienia fachowców, którzy chętnie podzielili się z przedsiębiorcami wiedzą, jak pozyskać unijne dofinansowanie do swoich zamierzeń.

Gości powitała Anna Fajfer, główny specjalista ds. rozwoju gospodarczego i projektów strategicznych w Urzędzie Gminy Oświęcim.

– Dzisiejsze spotkanie jest wyrazem zaangażowania władz samorządowych w rozwój lokalnej przedsiębiorczości, efektem inicjatywy samorządu i pozytywnej odpowiedzi ze strony ludzi biznesu. Świadczy to o tym, że cel mamy wspólny – powiedziała Anna Fajfer, zauważając że pożądany rozwój można dziś osiągnąć sięgając m.in. po środki unijne.

Następnie głos zabrał wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz.


– Kiedy zostałem wójtem postawiłem sobie za cel wsparcie dwóch moim zdaniem najważniejszych filarów, na których stoi ta gmina: polityki społecznej oraz lokalnego biznesu. Wójt jest od tego, by wspierać lokalnych przedsiębiorców w jak największym stopniu, ułatwiać im funkcjonowanie, co niniejszym staram się czynić. Jestem przekonany, że to spotkanie będzie dla państwa owocne i przyniesie realne korzyści – powiedział sternik oświęcimskiej gminy.

O tym jakie firmy, w jakich obszarach i na jakich warunkach mogą skorzystać z unijnego wsparcia wie najlepiej Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości z siedzibą w Krakowie. Podczas przeszło półgodzinnego wykładu przybliżył małym i średnim przedsiębiorcom możliwości pozyskania dofinansowania na inwestycje oraz podnoszenia kompetencji kadr sektora gospodarczego.

Jako kolejny głos zabrał Sławomir Włodarz, kierownik Zespołu ds. Informacji o Funduszach Europejskich w Departamencie Zarządzania Programami Operacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Mówił o działaniach skierowanych do przedsiębiorców, wdrażanych przez Urząd Marszałkowski na lata 2014 – 2020, oraz wsparciu przedsiębiorczości poprzez programy ogólnokrajowe. Wspomniał też zebranym o tym, na jaką pomoc mogą liczyć ze strony punktów informacyjnych funduszy unijnych.

Agnieszka Kmiecik, prezes zarządu Centrum Biznesu Małopolski Zachodniej, w którego gościnnych progach odbyła się konferencja mówiła o roli i zadaniach kierowanej przez siebie placówki w stosunku do lokalnych przedsiębiorców. Przedstawiła ofertę CBMZ, które zarządza oświęcimskimi inkubatorami przedsiębiorczości, prowadzi preferencyjny fundusz pożyczkowy dla firm m.in. powiatu oświęcimskiego, oferuje specjalistyczne usługi doradcze.

Jako ostatni w tej części spotkania głos zabrał Bogusław Oleksy, wiceprezes zarządu spółki Kopex Ex-Coal, która zamierza budować w pobliskim Przeciszowie kopalnię węgla kamiennego. Mówił m.in. o potrzebie integracji lokalnego środowiska gospodarczego pod kątem realizacji wspólnych celów.

Po prezentacji prelegentów rozpoczęła się dyskusja, którą wywołał wójt Albert Bartosz pytając specjalistów głównie o to, na co w praktyce może liczyć przeciętna, stosunkowo niewielka firma działająca na obszarze np. Gminy Oświęcim czy ościennych miejscowości. Przedsiębiorcy pytali o szanse jakie wiążą się z sięgnięciem po fundusze unijne, jak również o wymagania, które trzeba spełnić, by z nich skorzystać.

Pytano także o profesjonalne doradztwo związane z funduszami unijnymi. Specjaliści wskazywali na najlepiej zorientowane w tym temacie Lokalne Punkty Informacyjne, które na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju prowadzi Urząd Marszałkowski. W naszym województwie zlokalizowane są one w Chrzanowie, Krakowie, Nowym Targu, Nowy Sączu i Tarnowie. Dzięki nim wszyscy zainteresowani pozyskaniem funduszy europejskich mogą w środowisku lokalnym skorzystać z bezpłatnych usług doradczych w zakresie pozyskania, wykorzystania i rozliczenia środków unijnych.

Po zakończeniu części oficjalnej, długo jeszcze trwały ożywione konsultacje i indywidualne rozmowy. Pozostaje mieć nadzieję, że zarówno to, jak i planowane w przyszłości kolejne spotkania odniosą oczekiwany skutek w postaci dofinansowania inwestycji dla lokalnych podmiotów gospodarczych, co może skutkować nowymi miejscami pracy.

 

GALERIA