Jutro (27 stycznia) minie dokładnie 71 lat odkąd definitywnie przestała funkcjonować
niemiecka fabryka śmierci KL Auschwitz-Birkenau. W ciągu niespełna pięciu lat
istnienia pochłonęła co najmniej 1,1 mln ofiar. W miejscach związanych z tą
niewyobrażalną kaźnią przedstawiciele władz samorządowych ...
Jutro (27 stycznia) minie dokładnie 71 lat odkąd definitywnie przestała funkcjonować niemiecka fabryka śmierci KL Auschwitz-Birkenau. W ciągu niespełna pięciu lat istnienia pochłonęła co najmniej 1,1 mln ofiar. W miejscach związanych z tą niewyobrażalną kaźnią przedstawiciele władz samorządowych miasta, gminy i powiatu oświęcimskiego oddadzą hołd pomordowanym.
Natomiast już dziś z udziałem byłych więźniów w dużej sali kinowej Muzeum Auschwitz Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście zorganizowało specjalną sesję edukacyjną „Jak przeżyć w piekle”. Była ona poświęcona II transportowi warszawskiemu, który dotarł do obozu Auschwitz w nocy z 21 na 22 września 1940 r. Wśród Polaków deportowanych wówczas przez Niemców z Warszawy byli m.in.: Władysław Bartoszewski, Stanisław Dubois, Konstanty Jagiełło, Antoni Kocjan oraz rotmistrz Witold Pilecki.
– Ze względu na stan zdrowia w sesji nie mógł wziąć udział Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Pileckiego. Podczas obchodów 71. rocznicy wyzwolenia Auschwitz obecna będzie córka Witolda Pileckiego, Zofia Pilecka-Optułowicz ze swoim wnukiem Krzysztofem Kosiorem – poinformował Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz.
Podczas sesji dr Adam Cyra, historyk z Centrum Badań Muzeum, autor książki „Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki” wygłosił prelekcję dotyczącą m.in. roli Andrzeja Pileckiego oraz Zofii Pileckiej-Optułowicz w przywracaniu pamięci o ich ojcu, rotmistrzu Pileckim.
Z uczestnikami spotkał się także Marcin Kwaśny, aktor, który wcielił się w rolę rotmistrza w fabularyzowanym dokumencie „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego, a także nagrał audiobooka z raportem Witolda Pileckiego. Podczas spotkania odczytał on jego kilka fragmentów.
Podczas sesji Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej zaprezentował projekt edukacyjny dla uczniów gimnazjów i liceów „Jak przeżyć w piekle” poświęcony II transportowi warszawskiemu. Ważną jego częścią jest film, relacja Profesora Władysława Bartoszewskiego (Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim - przyp. RL). Na tym świadectwie nagranym na 10 dni przed śmiercią byłego więźnia Auschwitz, po wojnie orędownika pojednania polsko-niemieckiego, oparto specjalnie przygotowane plany zajęć. Uczestnicy obejrzeli fragmenty filmu.
Na zakończenie sesji dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński wraz z prezydentem Oświęcimia Januszem Chwierutem odsłonili tablicę przy Alei Władysława Bartoszewskiego, która znalazła się pomiędzy ul. Więźniów Oświęcimia i ul. Stanisławy Leszczyńskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla im. rotmistrza Witolda Pileckiego.
Miejskie uroczystości rocznicowe odbędą się jutro o godz. 10 przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Tadeusza Kościuszki w Oświęcimiu. Wcześniej delegacje złożą wiązanki kwiatów m.in. pod pomnikiem ofiar podobozu KL Auschwitz-Monowitz, na cmentarzu parafialnym i oświęcimskim kirkucie, przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP.
Główne obchody 71. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau zaplanowano w dwóch przestrzeniach - na terenie byłego obozu Birkenau, w historycznym budynku tzw. Sauny oraz przy Pomniku Ofiar. Patronat nad uroczystościami, które rozpoczną się o godz. 12.30 objął prezydent RP Andrzej Duda.
Natomiast tuż po godz. 8 byli więźniowie wraz z dyrekcją Muzeum złożą kwiaty i zapalą znicze pod Ścianą Śmierci przy bloku 11 w dawnym obozie macierzystym. O godz. 9 w pobliskim Centrum Dialogu i Modlitwy zostanie odprawiona msza św. dla byłych więźniów.
Przed południem, w obecności dyrektora Marszu Żywych Aharona Tamira oraz dyrektora Muzeum Auschwitz dr Piotra M. A. Cywińskiego, na parkingu głównym Muzeum nastąpi otwarcie wystawy plenerowej „March of The Living”.
Oświęcimska Policja informuje, że w związku z obchodami mogą nastąpić okresowe utrudnienia w ruchu na terenie Brzezinki i Oświęcimia.
***
Auschwitz, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady to najbardziej rozpoznawalny symbol Holokaustu i miejsce ludobójstwa na świecie. Nigdy, w żadnym innym obozie lub ośrodku zagłady, esesmani nie wymordowali tak wielkiej liczby Żydów pochodzących prawie z całej okupowanej przez Niemców Europy.
Wciąż jednak niewiele osób wie, że Polacy stanowili blisko 40 proc. zarejestrowanych więźniów Auschwitz. Za drutami Auschwitz-Birkenau śmierć poniosło ok. 75 tys. naszych rodaków. W obozie osadzeni też zostali i ginęli: Romowie, sowieccy jeńcy wojenni i więźniowie ponad dwudziestu narodowości.